Един от най-наситените ни с преживявания дни, когато разгледахме крепостта Моняк, Каменната сватба и Скалните гъби и се разходихме на пазара в Кърджали, завърши по прекрасен начин с късна обиколка на стената на язовир Кърджали.

Тръгнахме от центъра на Кърджали, но объркахме пътя и се озовахме в някакъв краен квартал. Спяхме при една автомивка и попитахме за посоката. Били сме доста близо, но единият от хората там, като разбра, че сме към стената, ни каза да караме след него. Оказа се, че живее в едно кварталче точно преди последната отбивка към стената и ни беше пилотна кола почти до края. В последствие разбрахме, че основният път към стената е през бул. Булаир, през моста и после все напред и нагоре по пътя. Ще знаем за друг път.

Мястото преди загражденията за стената е доста широко с приятна гледка към малките панелни блокове на Кърджали.

Там, когато няма къде другаде да отидат, се събират двойки от града и се наслаждават на гледката от колите си. Паркирахме и пеша минахме през входа. След 20-на метра пред нас се разкри гледката към стената и язовира. Величествено е и си заслужава да се види!

Стената на язовир Кърджали
Стената на язовир Кърджали

Има няколко пунктове за наблюдение по стената, под тях са преливниците, в ляво се вижда кулата, в която има кран. Той вдига някакви шлюзове, които отварят резервен тунел, в който може да се оттича водата, в случай на преливане. В дясно се вижда река Арда и отвора на тунела, а по-надолу е и електрическата централа.

Язовир Кърджали е разположен на северозапад от Кърджали, стената му е на около 3 км. от града. Изграден е през 1957-1963 г. По бреговоте му има много скали и скални комплекси. В язовира се влива река Боровица, както и множество по-малки рекички. Атракциите, които се предлагат на него са Гребна база, риболов, водни колела, възможност за водомоторен спорт, заведения на брега, ВЕЦ. Площта му е 16 072 дка. През размножителния период там се срещат египетският лешояд, черният щъркел, белоопашатият мишелов и др., а през зимата се обитава от около 600 водолюбиви птици: малък и голям гмурец, голяма бяла и сива чапла, ням лебед, зеленоглава патица (най-многобройния зимуващ вид), жълтонога и речна чайка. През отделни години са установени и черногуш гмуркач, голям корморан, голяма белочела гъска, зимно бърне, лиска и др.

Сега язовирът беше доста изпразнен и както ни обясни любезният полицай – водата трябвало да спадне, заради планиран ремонт на някакви решетки. Така налягането на водата щяло да е по-малко, а това прави цената за водолазите по-ниска.

Стената на яз. Кърджали е неописуемо красиво място, оставаш без дъх! Но ни побиха тръпки, когато разбрахме, че от тук се самоубият по 3-4 човека на година. За първи път наскоро едно момче било скочило не към водата, а в посока на централата. Тъжен факт, с който разполагаше нашият полицай.

Разходихме се по цялата стена. В края има изоставено заведение от социалистически тип. Ако ви се иска да хапнете или да пийнете нещо до язовира най-добре да отидете в другия край, при селата Енчец и Брош, където има някоко заведения.

Открихме, че големите язовири ни привличат неописуемо и в следващите дни успяхме да обиколим и Студен кладенец и Боровица.


Вижте Стената на Язовир Кърджали на голяма карта

Регистрирайте се, за да получавате известия за новите ни публикации

One thought on “Стената на Язовир Кърджали

  1. За жалост не успяхме да се насладим ба гледката. В момента входа към язовира е затворен и има табела “вход за външни лица забранен”.

Your Message...Your name *...Your email *...Your website...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.